فیلتر
افزودنی ها

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

ماکوبایند(Makobind):

- توکسین بایندر وسیع الطیف 3 جزئی:

  • HSCAS های فعال شده
  • کربن اکتیو
  • ترکیبات مانان الیگوساکاریدی و بتاگلوکانی

- قابل رقابت با بهترین برندهای وارداتی دنیا

- توانایی جذب انتخابی توکسین های قطبی و غیر قطبی

- جلوگیری از رشد قارچ ها

- بهبود عملکرد و شاخص های مفید کبدی و متابولیکی

- ارتقاء سلامت دستگاه گوارش علی الخصوص روده ها

ماکوبایند پلاس:

با توجه به رشد روزن افزون افزودنی ها و وجود دامنه وسیعی از ترکیبات و محصولات با کاربردها و نام های تجاری مختلف از قبیل توکسین بایندرها، اسیدیفایرها، انواع محرک های رشد، کاهش دهنده های استرس و آنتی اکسیدان ها، تقویت کننده های سیستم ایمنی و غیره، شرکت ماکیان نوآور پس از تجربه موفق خود در کسب رضایت مشتریان و تولیدکنندگان با تولید توکسین بایندر 3 جزئی با نام ماکوبایند، در راستای برآورده کردن نیاز مشتریان به یک محصول چند کاربردی و برطرف کننده دامنه وسیع تری از نیازها، با شروع یک پروژه تحقیقاتی جامع، تصمیم به تولید محصول جدید خود با کاربردهای متنوع و بهینه تر با نام ماکوبایند پلاس گرفت. این محصول 8 جزئی شامل ماکوبنت، ترکیبات دیواره مخمر، کربن سوپراکتیو، اسید های آلی، روی، سلنیوم، ویتامین E و آنتی اکسیدان با مزایای زیر است:

1-بی نیازی از خرید چند خانواده محصول (اسیدیفایر-استرس پک-محرک رشد-پریبیوتیک) تنها با خرید یک محصول

2- توکسین بایندر وسیع الطیف با توانایی جذب انتخابی توکسین های قطبی و غیر قطبی

3-جلوگیری از رشد قارچ ها و کپک ها در خوراک

4-تنظیم PH و اسیدیته دستگاه گوارش

5-تقویت سیستم ایمنی

6-کاهش چشمگیر استرس های اکسیداتیو ناشی رادیکال های آزاد

7-افزایش عملکرد از طریق کاهش تلفات و کاهش ضریب تبدیل

8- بهبود شاخص های مفید متابولیکی و کبدی

9-افزایش اشتها و وزن گیری از طریق افزایش سطح جذب روده ای

10-کنترل جمعیت میکروبی و میکروفلور روده به نفع باکتری های مفید

11-کاملا سازگار با محیط زیست

 

نقش هر کدام از اجزای به کار رفته در ماکوبایند پلاس را به طور خلاصه میتوان به شرح ذیل بیان کرد:

سوپر ماکوبنت

تاثیر ترکیبات آلومینوسیلیکاتی به ویژه بنتونیت ها و به صورت تخصصی تر آلومینوسیلیکات های سدیک-کلسیک آبدار (HSCAS) بر جذب سموم قارچی و مایکوتوکسین ها و خنثی کردن اثر منفی آن ها بر کسی پوشیده نیست. سوپر ماکوبنت یا همان بنتونیت سوپر فراوری و سوپر میکرونیزه شده شرکت ماکیان نوآور با فرایندهای متفاوت از ماکوبنت به عنوان یکی از ترکیبات اصلی در جبهه مبارزه با توکسین ها در محصول ماکوبایند پلاس می باشد. در اکثر منابع و مقالات علمی از بنتونیت ها به دلیل ساختار ورقه ای (لایه لایه)، خواص آنیونی و توانایی جذب و تبادل کاتیونی (CEC) به عنوان ترکیبی مناسب در جذب سموم به ویژه مایکوتوکسین ها که غالبا دارای بار مثبت هستند یاد می شود. فرایندهای متفاوت شیمیایی و حرارتی انجام شده درون کوره (300 درجه سانتی گراد) که باعث خروج آب میان ساختاری و فعال شدن سایت های جذبی شده و همچنین فرایند خردایش ویژه انجام شده که باعث رساندن اندازه ذرات به قطر ریز تر از 20 میکرون (افزایش سطح مقطع جذبی تا حد جذب حدود 97 درصدی مایکوتوکسین ها به ویژه آفلاتوکسین ) می شود، سوپر ماکوبنت را متفاوت از ماکوبنت کرده و باعث فعال تر شدن آن می گردد.

کربن فعال

کربن فعال به عنوان یکی از موثرترین گروه­های جاذب غیر سمی شناخته شده و یک عامل جاذب قوی برای طیف وسیعی از داروها و ترکیبات سمی به شمار می رود. استفاده از زغال فعال  قرن هاست که برای درمان مسمومیت­های شدید رایج بوده است. خاصیت متصل شوندگی و اثر بخشی کربن فعال به عواملی مانند منبع تهیه زغال (نوع گیاه) اندازه خلل و فرج، سطح مقطع و ساختار و مقدار سموم هدف بستگی دارد. تنوع یافته­ها درباره اثرات جاذب سم بودن کربن فعال می­تواند مربوط به تفاوت­های ساختاری موجود در منابع کربنی باشد. زغال فعال موجود در فرمولاسیون ماکوبایند پلاس سوپر اکتیو بوده و تهیه شده از پوست سخت چوبی گردو یا پسته پس از انجام فرایند های خاص فیزیکوشیمیایی می باشد. زغال سوپر اکتیو از نظر اندازه ذرات و بالطبع سطح مقطع با کربن فعال تفاوت دارد. سطح مقطع ویژه (Surface Area) کربن سوپر فعال نزدیک به  3500 متر مربع به ازای هر گرم بوده درحالیکه این رقم برای زغال های رایج مورد استفاده در بازار حدود 500 مترمربع به ازای هر گرم است که تاثیرگذاری این ماده در جذب مایکوتوکسین ها را به صورت چشم گیری افزایش میدهد به خصوص جذب آفلاتوکسین B1 و اکراتوکسین A که هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در بدن حیوان بسیار بالا گزارش شده است.

دیواره سلولی مخمر

امروزه روش‌های ایمن و سازگار با محیط زیست برای کاهش قرار گرفتن حیوانات در معرض مایکوتوکسین‌ها در زنجیره خوراک در حال توسعه می‌باشد. یکی از این ترکیبات عصاره مخمرها و دیواره آن ها می‌باشد که به عنوان یک توکسین بایندر طبیعی بدون کاهش جذب مواد مغذی جیره و ریز مغذی‌ها، سبب حذف توکسین‌ها از بدن حیوان می گردند. دو ترکیب مهم در ساختار دیواره سلولی مخمر که نقش توکسین بایندری عصاره مخمر را سبب می‌شوند بتاگلوکان ها و مانان الیگوساکاریدها هستند. این ترکیبات از پلی ساکاریدهای ساختاری دیواره مخمر می باشند که انتخاب سویه مناسب مخمر در ترکیب ماکوبایند پلاس، مقدار، بازدهی و عملکرد این دو ترکیب را در بدن جاندار تشدید کرده است. ساختار مانان الیگوساکاریدها مشابه ساختار محل اتصال ترکیبات پاتوژن و به ویژه سموم بر جدار دیواره روده می باشد. این ترکیبات با اتصال به پاتوژن ها مانع اتصال آن ها به دیواره روده جاندار می شود. از آنجا که آنزیم های گوارشی توانایی هضم مانان ها را ندارند کمپلکس مانان-پاتوژن از بدن حذف می گردد. ساختار دیواره مخمر به نحوی است که جایگاه مناسبی را برای اتصال مایکوتوکسین ها به ویژه آفلاتوکسین ها و اکراتوکسین ها فراهم می آورد. برهم کنش های بین مولکولی از قبیل باندهای هیدروژنی و نیروهای واندروال منجر به تشکیل کمپلکس پلی ساکارید – توکسین شده که مانع از جذب مایکوتوکسین می شود. هم چنین بتاگلوکان با اتصال به رسپتورهای (گیرنده های) سطحی سلول های ایمنی منجر به فعال شدن سیگنال های ایمنی و در نتیجه سبب تهییج پاسخ ایمنی اختصاصی و غیر اختصاصی نیز در بدن می شود.

اسید های آلی

اسیدهای آلی به دسته ای از ترکیبات آلی با ویژگی ها و عملکردهای اسیدی گفته می شود. از مشهور ترین اسیدهای آلی می توان به سیتریک اسید (موجود در لیمو)، لاکتیک اسید (موجود در ماست) و استیک اسید (موجود در سرکه) اشاره کرد. بنیان اسیدهای آلی، مانند مالات ، فومارات ، لاکتات، سیترات، پروپینات و استات عملکردهای اساسی در بسیاری از فرایندهای سلولی به خصوص در فرایندهای مربوط به سوخت و ساز در میتوکندری ها و به صورت غیر مستقیم در چرخه های اکسیداسیون و احیا ایفا میکنند. تقریبا تمام اسیدهای آلی مورد استفاده در تغذیه حیوانات مانند اسیدهای پروپیونیک ، استیک یا فرمیک دارای ساختار آلیفاتیک (هیدروژن -کربنی) بوده و به صورت مایع (پاشش روی خوراک یا آشامیدنی در آب) و یا به صورت پودری (نمک های سدیمی یا کلسیمی) مخلوط در خوراک مصرف می شوند.

مزایای استفاده از اسیدهای آلی در ماکوبایند:

۱ - کاهش مقدار pH  و اسیدی تر کردن محیط دستگاه گوارش و در نتیجه اثر سینرژیکی بر جذب مواد مغذی به ویژه فسفر، روی، سلنیوم و برخی آمینواسیدها

۲ - انتشار یون های هیدروژن (H+) در پیش معده و در نتیجه فعال کردن پپسینوژن و ایجاد پپسین که قابلیت هضم پروتئین ها و زیست فراهمی (bioavailability) آن ها را بهبود می بخشد.

۳ - میکروفلورای بومی دستگاه گوارش به ویژه فلور باکتریایی گرم منفی را کنترل و مهار می کند.

4 - به عنوان ماده نگهدارنده و ضامن بهداشت عمومی خوراک، زیرا این ترکیبات به دلیل خاصیت اسیدی که دارند از رشد میکروب ها، قارچ ها و کپک ها در خوراک جلوگیری می کنند (خاصیت آنتی فانگال).

یکی از دلایل روز افزون استفاده از اسیدهای آلی دور شدن صنعت از مصرف آنتی بیوتیک ها است. از زمان ممنوعیت مصرف اکثر آنتی بیوتیک ها در اتحادیه اروپا، استفاده ازاسیدهای آلی در خوراک دام و طیور به شکل فزاینده ای رشد داشته است. دو اسید به کار رفته در ماکوبایند پلاس یعنی استیک و پروپیونیک با داشتن ثابت تفکیک اسیدی (pKa) بالا و توانایی مضاعف آزاد کردن پروتون در محیط روده به دلیل خلوص بالا، نقش یک اسیدیفایر را نیز به خوبی ایفا می کند. اسیدهای آلی مانند آنتی بیوتیک ها، باکتری استاتیک یا باکتری ساید هستند. از آنجایی که اسیدهای آلی لیپوفیل (چربی دوست) هستند، می توانند از غشای سلولی باکتری های گرم منفی، مانند ای کولای یا سالمونلا به راحتی عبور کنند. بنابر در طی یک دوره قرار گرفتن در معرض یک اسید آلی در خوراک، تعادل جمعیت میکروبی را به نفع باکتری های سودمند افزایش می دهد.

سلنیوم

سلنیوم یکی از عناصر کمیاب و ضروری است که از عملکرد طبیعی ایمنی، تولیدمثل و سیستم عصبی حمایت و از بیماری های متعدی جلوگیری نموده و نقش مهمی در رشد حیوان ایفا می کند. به علاوه این عنصر، یک بخش اساسی از سلنوپروتئین ها و چندین آنزیم آنتی اکسیدانی از قبیل گلوتاتیون پراکسیداز، تیوردوکسین ردوکتاز و یدوتروئونین دیودیناز می باشد که سلول ها را از اثرات مضر رادیکال های آزاد که طی فرآیندهای اکسیداسیون تولید می شوند، محافظت می کند. هم چنین اثرات مفید و آنتاگونیستی بر برخی فلزات سنگین مانند کادمیوم و جیوه می گذارد. سلنیوم به عنوان بخش جدایی ناپذیر فعالیت های فیزیولوژِیکی مهمی مانند رشد، ایمنی، اسپرماتوژنسیز و توسعه جنینی و افزایش جوجه درآوری (Hatchability) شرکت دارد. با توجه به اینکه امروزه اصلاحات ژنتیکی در راستای افزایش رشد، تکامل و تولید سریع ،به دلیل ایجاد استرس ناشی از رادیکال های آزاد (استرس اکسیداتیو) به یکی از مهمترین ترین عوامل کاهش بهره وری اقتصادی دام و طیور بدل گشته است، نسبت های مختلف منابع نانو، آلی و غیرآلی سلنیومی که به شکلی مناسب در ماکوبایند پلاس رعایت شده است می تواند با توجه به خواص آنتی اکسیدانی، افزایش عملکرد سیستم ایمنی، نقش های کوفاکتوری در متابولیسم و شرکت در هسته های متالوآنزیم ها باعث کاهش این اثرات نامطلوب گردد.

روی

روی از جمله عناصر معدنی کم مصرف ضروری برای عملکردهای بیوشیمیایی و سیستم ایمنی در بدن می باشد. عنصر روی در ساختمان و عملکرد بیش از 2000 فاکتور زیستی از طریق تاثیر بر فعالیت آنزیمی، بیان ژن و یا اثر بر هورمون ها، انتقال سیگنال‌ها، رونویسی، سنتز RNA و بیان ژن ها، بر رشد، تولیدمثل و سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد. روی به دو شکل آلی و غیر آلی در طبیعت وجود دارد. امروزه نوع معدنی به علت جذب و زیست فرآهمی و هم چنین ذخیره پایین در بدن، جای خود را به نوع آلی یا نانو ذرات عنصر روی داده است اما همچنان نمی توان از تاثیرات خاص منابع معدنی این عنصر غافل شد. بنابراین با توجه به اهمیت روی، این اشکال با رعایت نسبت متناسب و مناسبی در کنار یکدیگر به ماکوبایند پلاس اضافه شدند. روی موجود در ماکوبایند جذب روده ای بالاتری نسبت به نمونه های روی رایج در بازار داشته و در نتیجه اثرات مفید آن در فراسنجه های رشد ، تولید و سلامت در دام، طیور و آبزیان قابل مشاهده است .

ویتامین E

ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان بسیار قوی در سیستم های بیولوژیکی در نظر گرفته می شود و برای خنثی کردن اثر سو استرس اکسیداتیو مفید است و در منابع علمی از آن به عنوان سد دوم جلوگیری از تشکیل و تکثیر زنجیره های اکسایشی ذکر می گردد. نقش این ویتامین محلول در چربی در کنترل پراکسیداسیون لیپیدها در میتوکندری سلول های کبدی و نقش کمکی آن (فرم آلفا توکوفرول) در کاهش اثر سمیت مایکوتوکسین ها به ویژه اکراتوکسین ها و تریکوتسن ها در کبد و سینرژیسم عمل آن در کنار سلنیوم باعث شده به یکی از اجزای ماکوبایند پلاس تبدیل کردد. جهت حفظ بیشتر این ویتامین از خطر صدمه در طول دستگاه گوارش از فرم پوشش دار این ویتامین استفاده شده است تا با دز مصرف کم حداکثر کارایی حاصل گردد.

آنتی اکسیدان

رادیکال های آزاد و گونه های اکسیژن واکنش پذیر  (Reactive Oxygen Species)، محصولاتی هستند که در طول فرآیندهای متابولیک در سلول های بدن حیوان شکل گرفته و به شدت واکنش پذیر هستند که موجب اکسیداسیون مولکول های درون سلولی و برون سلولی می شوند و مستقیما بر حیات و عملکرد سلول ها تاثیر می گذارند. سلول ها برای جلوگیری از تاثیرات منفی، به طور طبیعی مکانیسم های آنتی اکسیدان دارند. دستگاه گوارش و روده، عموما به شدت تحت تاثیر استرس اکسیداتیو قرار دارند. ازدیاد رادیکال های آزاد، موجب اکسید شدن اجزای مهم سلول (پروتئین ها، دی ان ای و لیپیدها) شده و سلول های روده را دچار آپوپتوز کرده و ظرفیت جذب آن ها کاهش داده یا باعث می شود به درستی عمل نکنند. همچنین رادیکال های آزاد موجب افزایش نفوذ پذیری روده و ورود راحت تر پاتوژن ها به بدن حیوان می شوند. در نهایت، عملکرد اشتباه دستگاه گوارش و روده به دلیل عدم توازن اکسیداتیو، موجب بر هم خوردن متابولیسم بدن، استفاده غیر موثر از مواد مغذی و افزایش احتمال ابتلا به بیماری می شود. افزودن آنتی اکسیدان های قوی سنتتیک در کنار آنتی اکسیدان های طبیعی در ماکوبایند پلاس، اثر کنترلی ماکوبایند پلاس بر استرس های اکسیداتیو و رادیکال زدایی رو دو چندان کرده و باعث بهبود عملکرد حیوان می گردد.

نحوه مصرف:

پودر مخلوط در خوراک نهایی به صورت سرک (on top) که در بسته بندی آلوفویل 10 کیلوگرمی یا سطل های 20 کیلوگرمی قابل عرضه می باشد.

مقدار مصرف:

سطح آلودگی قارچی و باکتریایی پایین و متوسط ( دز پیشگیری)          1 کیلوگرم در تن خوراک نهایی

سطح آلودگی قارچی و باکتریایی بالا                                            2  کیلوگرم در تن خوراک نهایی

سطح آلودگی قارچی و باکتریایی شدید:              3  کیلوگرم در تن خوراک نهایی یا به دستور داپزشک یا متخصص تغذیه

ماکوشل و ماکوشل پلاس

 

همواره توليـد تخـم مـرغ هـايي كـه كيفيـت پوسته خوب و كيفيت دروني مناسب داشـته باشـند بـراي صنعت جهاني پـرورش طيـور، اهميـت اقتصـادي بسـزايي دارد. همچنین با افزایش کیفیت تخم مرغ، سلامت، بهداشت و بازارپسندي این محصول نیز افزایش می یابد. بنابراین، موفقیت اقتصادي گله هاي مرغ مادر و تخمگذار تجاري به کیفیت تخم مرغ تولید شده بستگی دارد. عواملي مانند تغذيه، تنش، بيماري، نژاد و سن مرغ مادر و  تخمگــذار تجاری در كيفيــت پوســتة تخــم مــرغ، نطفه داری و جوجه در آوری مــوثر هســتند.

شرکت ماکیان نوآور با توجه به اقتضای بازار و مشکلات عدیده ای که امروزه در زمینه کیفیت تخم مرغ مشاهده می شود، با تکیه بر توان محققین و متخصصان خود تصمیم بر تولید محصولی دانش بنیان با نام ماکوشل پلاس جهت بهبود سریع کیفیت پوسته، کاهش تخم مرغ های شکسته و لمبه و همچنین افزایش نطفه داری، جوجه در آوری و کاهش تولید تخم مرغ های دو زرده و بدشکل گرفت. این محصول با فرمولاسیون ویژه و با داشتن ترکیبات کیلاته معدنی و همچنین ترکیبات خاصی مانند جایگزین ویتامین D3 و ترکیبات آنزیمی و آنتی اکسیدانی باعث افزایش سطح جذب ماکرومینرال های اصلی نظیر فسفر شده و توامان باعث کاهش فشار وارده بر کلیه ها از طریق حذف واکنش های واسطه ای و کاهش استرس های اکسیداتیو و بهبود عملکرد سیستم تولید مثلی در تولید تخم های با کیفیت می شود.

اجزای تشکیل دهنده ماکوشل:

منگنز آلی و معدنی، روی آلی و معدنی، کروم آلی، سلنیوم آلی و معدنی، آلفا توکوفرول محافظت شده، 1-آلفا هیدروکسی کوله کلسیفرول، ترکیبات مانان الیگوساگاریدی و بتاگلوکانی، اسید های چرب کوتاه زنجیر، انواع آنزیم ها و مولتی آنزیم های ویژه و آنتی اکسیدان

 اجزای تشکیل دهنده ماکوشل پلاس پس از انجام مطالعات فراوان و تست های آزمایشگاهی و فارمی، توسط تیم تحقیق و توسعه شرکت به طور کاملا کارا و با توجه به اثرات هم افزا بر یکدیگر کنار هم قرار گرفتند تا بتوانیم قدمی دیگر در راستای نوآوری که همسو با نام ماکیان نوآور باشد برداشته باشیم.

نقش اجزای ماکوشل پلاس:

منگنز:  در تشکیل ماتریس پروتئینی که مواد معدنی پوسته بر آن تشکیل می گردد نقش حیاتی دارد. غشاهای داخلی و خارجی پوسته در ایستموس شکل می گیرند. درست قبل از ترک ناحیه ایستموس، دانه های کوچک کلسیم روی خارجی ترین غشا پوسته تخم مرغ ظاهر می شوند. این ها نقاط پایه ای برای جایگزینی کلسیم در ناحیه رحم (که محل غدد پوسته ساز می باشد) خواهند بود. بلافاصله پس از ورود تخم مرغ به رحم کلسیفیکاسیون پوسته با نقش کوفاکتوری منگنز و منیزیوم آغاز می شود. سپس اولین پوسته ای که بر روی نقاط پایه تشکیل شده و پوسته داخلی را می سازد (لایه مامیلاری) از کریستال های کلسیت (CaCO3) تشکیل می شود. پس از آن لایه خارجی پوسته نیز در حضور منگنز و کلسیت ساخته می شود که دو برابر پوسته داخلی ضخامت دارد.

روی: ضرورت وجود  مقادیر کافی و زیست فراهم روی برای رشد و توسعه سیستم تولید مثلی، تولید تخم مرغ و کیفیت پوسته اثبات شده است. سیستم های آنزیمی بی شماری وابسته به عنصر روی هستند مانند آنزیم کربونیک آنهیدراز که در ساخت ماده اصلی پوسته یعنی کربنات کلسیم در دیواره رحم نقش اساسی دارد. برای تولید کربنات کلسیم، دی اکسید کربن و آب در سیتوپلاسم غدد پوسته ساز رحم تحت تاثیر آنزیم کربنیک انهیدراز به اسید کربنیک تبدیل می شوند. این اسید ناپایدار بوده و به یون های بی کربنات و هیدروژن تجزیه می شود. یون بی کربنات به طور فعال با صرف انرژی به داخل رحم ترشح می شود. این یون با کلسیومی که طی دو فرایند انتشار و انتقال فعال به مجرای رحم راه یافته اند ترکیب و با آزاد سازی یک یون هیدروژن دیگر، کربنات کلسیم به عنوان ماده اصلی ساختار پوسته تولید می شود.

کروم: این عنصر باعث افزایش مقاومت پوسته نسبت به شکستن (Egg Shell Strength) می شود. هم چنین کروم باعث افزایش قدرت جوجه درآوری نیز میگردد. در طی مراحل رشد جنینی، جنین نیاز به مواد معدنی ذخیره شده در زرده دارد تا آن ها را به بافت های در حال رشد خود منتقل کند. بر طبق تحقیقات علمی صورت گرفته در این زمینه، شکل باند شده کروم با متیونین دارای خاصیت زیست فراهمی بیشتری نسبت به شکل غیر کیلاته آن می باشد. لذا در ماکوشل پلاس از کمپلکس کیلاته کروم-متیونین برای بهره برداری حداکثری از میکرودزهای این ماده معدنی کمیاب استفاده شده است.

سلنیوم: سلنیوم به عنوان بخش جدایی ناپذیر فعالیت های فیزیولوژیک مهم مربوط به تخم مرغ از جمله اسپرماتوژنسیز، توسعه جنینی و افزایش جوجه درآوری می باشد. نسبت های مختلف منابع آلی و معدنی سلنیومی به شکل مناسب در ماکوشل پلاس رعایت شده است تا بهترین اثرگذاری را در این زمینه داشته باشد.

آلفا توکوفرول: از آن جایی که استرس های اکسیداتیو تأثیر منفی شدیدی بر کیفیت پوسته تخم مرغ دارند، ویتامین E به عنوان سد دوم جلوگیری از تشکیل و تکثیر زنجیره های اکسایشی، با نقش آنتی اکسیدانی، کنترل پراکسیداسیون لیپید ها در میتوکندری سلول های کبدی و نقش سینرژیسمی که در کنار سلنیوم دارد سلول ها را از اثرات مضر رادیکال های آزاد محافظت می کند و به این طریق نقشش را در حفظ کیفیت پوسته تخم مرغ ایفا می کند. جهت حفظ بیشتر این ویتامین از خطر صدمه در طول دستگاه گوارش ما در ماکوشل پلاس از فرم پوشش دار این ویتامین استفاده کرده ایم تا با دز مصرف کم حداکثر کارایی حاصل گردد.

1-آلفا هیدروکسی کوله کلسیفرول: فرم رایج ویتامین D3 (کوله کلسیفرول) متابولیتی است که برای تبدیل شدن به فرم هورمونی و فعال یعنی 25،1- دی هیدروکسی کوله کلسیفرول به دو سیکل هیدروکسیلاسیون کبدی (بازده 95 درصد) و کلیوی (بازده 20 درصد) نیازمند است. طیور عموما نمی توانند مقادیر کافی فرم هورمونی ویتامین D3 مخصوصا در موارد درگیری های کبدی و کلیوی را سنتز کرده و عموما در بالانس جذب کلسیم و فسفر با مشکل رو به رو می شوند. آنالوگ 1- آلفا هیدروکسی‌کوله‌کلسیفرول به عنوان یک مکمل ویتامینD  در ماکوشل پلاس استفاده شده است که با توجه به هیدروکسیلاسیون و جذب سریع‌تر این آنالوگ سبب بهبود عملکرد تولیدی مرغان تخمگذار و مادر می گردد.

ترکیبات B-Glu و MOS: در منابع علمی عنوان شده است که ترکیبات مانان الیگوساکاریدی و بتاگلوکانی به طور معنی داری میانگین وزن تخم و وزن پوسته را از طریق اصلاح فلور روده، کاهش سرعت گردش مخاط روده، افزایش ارتفاع و عرض پرزهای مخاطی در ایلئوم، افزایش جمعیت سلول های جامی شکل (گابلت سل) در ایلئوم، کاهش pH قسمت های مختلف دستگاه گوارش (که با تأثیر بر باکتری های مفید باعث بهبود هضم و جذب مواد مغذی می شود) و تعدیل و تنظیم سیستم ایمنی افزایش می دهند.

اسید های چرب کوتاه زنجیر: اسید های چرب کوتاه زنجیر مانند استات، پروپیونات و بوتیرات با کاهش مقدار pH و اسیدی تر کردن محیط دستگاه گوارش ضمن تاثیر بر فلور روده و افزایش سطح سلامتی و ایمنی، اثر سینرژیکی بر جذب مواد مغذی به ویژه فسفر، روی، سلنیوم و برخی آمینو اسید ها نیز می گذارند، در نتیجه سبب بهبود کیفیت تخم مرغ ها و نطفه داری و جوجه درآوری نیز می گردند.

آنزیم ها: با اینکه امروزه آنزیم ها به اجزای جدانشدنی جیره های طیور صنعتی تبدیل شده اند اما به دلایل مختلف نظیر میکس نامناسب به علت دزهای مصرف پایین، منشا تولید و استخراج آنزیم های مختلف، عدم مقاومت در مقابل فرآوری های خاص و حرارت و هم چنین طیف وسیعی از نهاده ها و اقلام متغیر در فرمول ها و اینتراکشن گاها منفی این اقلام با برخی افرودنی های دیگر جیره و مضافا یافته های علمی جدید مبنی بر استفاده از سوپردوزینگ، نیاز به افزودن مضاعف آنزیم ها در خوراک ها احساس می شود. فیتاز تحت عنوان میواینوزیتول هگزا فسفو دهیدرولاز، آنزیم پرکاربردی است که سبب شکسته شدن اسید فایتیک و آزاد شدن مواد مغذی باند شده با آن نظیر فسفر، کلسیم، روی، آهن، برخی آمینواسیدها، پروتئین ها و حتی کربوهیدرات ها مانند نشاسته می گردد. از طرف دیگر تاثیر استفاده دزهای مضاعف آنزیم های دیگری مانند سلولازها، زایلانازها، پپتیدازها و لیپازها نیز انکار ناپذیر است. پس میتوان نتیجه گرفت که از آنجا که استفاده از آنزیم ها بر سلامت دستگاه تولید مثلی و دستگاه گوارش و هم چنین بهبود راندمان جذب مواد مغذی از روده موثر است، موجب تاثیر مستقیم و آشکاری بر کیفیت تخم مرغ های تولیدی می گردد.

آنتی اکسیدان: رادیکال های آزاد موجب اکسید شدن اجزای مهم سلول شده و سلول های روده را دچار آپوپتوز کرده و ظرفیت جذب آن ها را کاهش داده در نتیجه بر جذب مواد مغذی موثر بر کیفیت تخم مرغ اثر می گذارند. افزودن آنتی اکسیدان های قوی سنتتیک در کنار آنتی اکسیدان های طبیعی در ماکوشل پلاس باعث بهبود عملکرد پرنده و افزایش کیفیت داخلی و پوسته تخم مرغ می شود.

مزایای استفاده از ماکوشل پلاس:

  • بهبود سریع کیفیت پوسته.
  • کاهش تخم مرغ های شکسته و لمبه.
  • افزایش نطفه داری، جوجه در آوری و کاهش تخم های دو زرده.
  • افزایش سطح جذب ماکرو و میکرومینرال های ضروری
  • کاهش فشار وارده بر کلیه ها از طریق حذف واکنش های واسطه ای.
  • کاهش استرس های اکسیداتیو.
  • بهبود عملکرد سیستم تولید مثلی به ویژه دیواره رحم در تولید تخم های با کیفیت.